Szülinap! :)
Ezen a (nálunk) szép esős esős napon, azaz november 29-én, ünnepli kedvenc csapatom az FC Barcelona a 115. születésnapján. Nálunk is esik kicsit az eső, de majd' 15 fokkal melegebb van :D Földközi tenger partján még az eső is szebb ;)
Ezen a napon történt is 1899-ben, hogy egy Barcelonában élő svájci fociszerető fiatalember, Hans Gamper, megalapította a mai foci egyik elitklubját az FC Barcelonát. Gamper svájci létét tükrözi a gránátvörös-kék szín amit a FC Basel színösszeállításából vett, valamit a címerben a fehér alapon piros kereszt, ami a svájci zászló reciproka. Emellett persze a sárga-piros, a Senyara, is helyet kapott a címeren.
Az évek alatt a klub számos katalán és spanyol kupát nyert, valamit különböző bajnokságokat nyert. Idővel Katalán szimbólummá vált. 1924-re a klub már 12207 pártoló taggal rendelkezett.
A spanyol bajnokságban az 1928-29-es kiírásban indult először és rögtön az első évben bajnok is lett. A spanyol-katalán viszony akkoriban se volt fényes. Előfordult, hogy a szurkolók kigúnyolták a spanyol himnuszt ezért stadionbezárással büntették a csapatot. A spanyol polgárháború kitörése után, majd Franco tábornok hatalomra lépése után tovább fokozódott a Barca szimbolikus léte, ugyanis volt olyan időszak amikor csak a Barca stadionjában lehetett használni a katalán nyelvet.1949-re, a klub fennállásának 50. évfordulójára már 24 893 pártoló tagja volt a csapatnak, valamit 21 katalán, 9 spanyol kupagyőzelem és 4 bajnoki címe.
1950 júniusában érkezett a klubhoz a magyar származású Kubala László és ezzel egy új korszak vette kezdetét az FC Barcelona életében. A csapat kiemelkedő teljesítményt nyújtott és ennek köszönhetően az 1951-52 és az 1952-53-as szezonban is sikerült megnyernie a spanyol labdarúgó-bajnokságot. A csapat népszerűsége, melyben kiemelkedő szerepe volt Kubala Lászlónak, szükségessé tette egy új, nagyobb és korszerűbb stadion megépítését. A magyar labdarúgót 1999-ben minden idők legjobb Barcelona játékosává választották. A ma is használatban lévő Camp Nou Stadion átadására 1957 szeptember 24-én került sor és 90 ezer férőhellyel rendelkezett. Ekkor a klubnak már 40 ezer pártoló tagja volt.
1960-ban Luis Suarez lett a klub első Aranylabdása, ugyanakkor a csapat életében gödör következett. Nem jöttek úgy az eredmények, ezen kívül a pályán kívül is nehéz volt az élet mind a Barca, mind a katalánok számára. A diktatúra keményen szorongatta őket, ebben az időben lett elterjedtebb a Barca szlogenje a '"Mes que un club"- "Több, mint egy klub". A Barca vált a Katalónia és a szabdság szimbólumává. Ennek a gödörnek a végét a holland Johan Cruyff érkezése jelentette 1973-ban. A holland játékos 1973 október 23-án mutatkozott be az FC Barcelona csapatában. Vele a csapat teljesítménye jelentősen feljavult és a Barcelona megnyerte a spanyol labdarúgó-bajnokságot. A szezon csúcspontját a Real Madrid 5:0 arányban való legyőzése jelentette. A támadót 1973-ban és 1974-ben is Aranylabdával díjazták.
Franko 1975-ben bekövetkező halála után bekövetkezett Spanyolország demokratizálódása. Ez jelentős változásokat hozott a labdarúgás területén is. Igaz, hogy Cruyff ismét bajnoki címhez segítette a csapatot a vezetők egy sokkal dominánsabb csapatot akartak létrehozni amely Spanyolországban és Európában is csúcsra kerül, ezért olyan játékosokat igazoltak, mint Diego Maradona, Gary Linker, Bernd Schuster.
Jelentős változások következtek, mikor 1988-ban Cruyff edzőként tért vissza a Barcához. Cruyff új mentalitást és új hadrendet hozott, a 4-3-3-as felállást amivel a Barca történetének egyik legsikeresebb korszaka következett és letette az alapkövet a következő évtizedek csapatának is.
A 2000es évek elején Joan Laporta került a klub elnöki székébe, akivel mostanában elég parázs a viszonya a mostani elnökségnek és sokan kritizálják, hogy adósságot halmozott fel, amit amúgy most a bíróság cáfolt és Laportát felmentették a vádak alól, de ő hozta a csapathoz Ronaldinhot, a személyes kedvencemet, aki kiemelte a csapatot, és nagyban hozzájárult a csapat későbbi vele majd nélküle elért sikereihez.
Van Gaal és Rijkaard is szép sikereket ért el a csapattal, de az igazi csúcspont Pep Guardiola kinevezése után következett. Pep játékosként már kivívta a szurkolók szeretetét és tiszteltét, ennek ellenére sokan bírálták a vezetőséget, hogy egy ilyen fiatal és tapasztalatlan edzőt neveztek ki a Barca élére. Tovább fokozta ezt az elégedetlenséget mikor a csapat első két mérkőzésén egy vereséggel és egy döntetlennel kezdett. Ezután viszont elindult valami és a Barca megnyerte a bajnokságok, a BL-t a kupát, majd a spanyol és európai szuperkupát valamit a klub vb-t ezzel egyedüli csapat lett amelyik megnyerte mind a 6 kupát amire esélye volt.
Guardiola további 3 évet töltött a csapatnál ezek alatt 14 címet nyert ami 3,5 évente. Guardiola távozása után nem sikerült megtalálni az ideális edzőt, bár véleményem szerint Luiz Enrique megfelelő lehet erre a posztra, de sajnos most is sok probléma van a csapat körül ami nehezíti az edző munkáját. Tito betegsége sajnos nem hagyta, hogy kihozza magából azt a potenciált ami benne volt, sajnos csak volt mert idén április 25-én rákban elhunyt. Martino meg számára a legrosszabb, legkaotikusabb időben vezette a Barcát.
A legendás 2009es év amikor a Barca mind a 6 kupát megnyerte, amiben elindult.
A Barca 115 éves fennállása alatt 22-szer volt bajnok, 26-szor nyerte meg a spanyol kupát 4-4-szer a Bl-t illetve a KEK-et.
Boldog születésnapot Barca és még legalább ennyi és ilyen sikeres évet kívánok!